Český USAR tým právě přistál na letišti v Pardubících
Hasiči jsou bezpečně z Texasu doma.

Na letiště přijel hasiče přivítat také náměstek ministra vnitra Lukáš Hendrych, a také chargé d’affaires na Velvyslanectví USA v Praze David Wisner a mjr. Clinton Hilligoss z kanceláře obranné spolupráce Velvyslanectví USA.
Hasičský záchranný sbor České republiky do USA vyslal speciální podpůrný tým k pomoci v oblastech zasažených ničivými povodněmi v neděli 13. července. Z České republiky odcestovalo celkem 16 příslušníků, a to včetně kynologů se 4 záchranářskými psy a specialistů HZS ČR. Jedná se o příslušníky zařazené do speciálního USAR týmu, který například zasahoval při ničivém zemětřesení v Turecku. Mezi nasazenými byli příslušníci z HZS hlavního města Prahy, HZS Moravskoslezského kraje, HZS Libereckého kraje, HZS Středočeského kraje, Generálního ředitelství HZS ČR a Záchranného útvaru HZS ČR. Tým vedl plk. Jaromír Piesch, který je zároveň náměstkem KŘ pro IZS HZS hl. m. Prahy.
Základna českého týmu se po celou dobu mise nacházela v texaském San Antoniu. Odtud hasiče a psy do míst nasazení v okolí měst Center Point a Kerrville dopravovala Texaská národní garda vrtulníky Chinook nebo pozemní cestou. Celkem byli čeští hasiči v Texasu nasazeni po dobu osmi dní. Na místě pracovali v úzké součinnosti s místními záchrannými složkami a pod taktickým velením Texaské národní gardy.
V prvních čtyřech dnech čeští hasiči v koordinaci s místními složkami prováděli na březích řeky Guadalupe tzv. secondary search, tedy detailní prohledávání sektorů, které už byly předběžně zajištěny. Cílem bylo ověřit, že se v těchto místech nenacházejí žádné další oběti, a umožnit tak vstup těžké techniky k obnově území. Od pátého dne začal tým propátrávat nové úseky řeky Guadalupe a přilehlých toků Spring Creek a Swede Creek, kde voda teprve nedávno opadla. Do pátrání kromě záchranářských psů zapojil i další vybavení, zejména drony pro průzkum a mapování terénu.
Zdroj: GŘ HZS, foto: redakce