Od pálení čarodějnic k polibkům pod rozkvetlou třešní. Hasiči mají prsty v každé tradici.
Na vesnicích se o kulturní dění většinou starají místní sbory dobrovolných hasičů a akce jako pálení čarodějnic, nebo májové veselice k nim samozřejmě patří také.

Noc z 30. dubna na 1. května slavíme každoročně už po několik staletí. Pálení čarodějnic o filipojakubské noci bylo v průběhu historie spojováno s velkým množstvím tradic a pověr. Na vesnicích se o tuto tradici v dnešní době povětšinou starají dobrovolní hasiči, kteří se kromě stavění hranice pro pálení čarodějnice starají často i o doprovodný program a celovečerní zábavu s opékáním buřtů.
V předvečer 1. května se na návsích také vztyčují májky. Vysoké kmeny stromů ozdobené na špici věncem z chvojí, pentlemi a květinami, jako tradiční symboly jara. S touto tradicí se pojí i různé vesnické májové veselice a večery, kdy mladí chlapci májky hlídají aby jim je jiní nepokáceli. I toho se v posledních letech zhostili hasiči a dopřávají tak svým spoluobčanům těchto dávných zvyklostí.
Nejznámější tradicí na 1. května je asi políbení pod rozkvetlým stromem. Podle pověry, ten co nedostane polibek pod rozkvetlým stromem „uschne“ (nebude mít štěstí v lásce). Důležité je ale také vybrat si ten správný strom. Nejlepším výběrem je prý třešeň, višeň nebo javor. Naopak jabloň nebo šeřík prý štětí nepřinese.
Dali jste si se svou polovičkou už polibek pod rozkvetlým stromem? Pokud ne, máte ještě čas to dohnat. Omluveni jsou jen profesionální hasiči sloužící na směně A. Ti to buď museli stihnout brzy ráno, nebo to budou muset dohnat zítra. :)
Zdroj: foto: HZS Pardubického kraje