Drobečková navigace

TFA sezóna odstartovala na severu

| |

Všichni jsme netrpělivě očekávali start nové sezóny této nejtvrdší hasičské disciplíny. TFA liga SEVERU navíc po delším zvažování zařadila poprvé do své série kategorii masters (s aktivním dýchacím přístrojem). Nakonec byl zájem nad očekávání velký a na závod v Ústí nad Labem se sjeli závodníci z 6 krajů ... Přinášíme i kompletní fotogalerii z akce.

Zpět

Obliba TFA disciplín drží stoupající trend a my jsme moc rádi, že můžeme být u toho. Náš portál se snaží tuto disciplínu maximálně podpořit, a proto nás najdete jako partnera většiny lig v ČR. I náš portál www.pozarnisporty.cz vznikl původně jako sponzorský dar pro ML TFA, která patří ke špičce a kolébce této disciplíny v ČR. Na oblibě stoupají i dětské závody TFA, kde po ML TFA a Dětské lize TFA Praha přináší svou tří závodovou sérii i TFA liga SEVERU s názvem TFA liga SEVERU JUNIOR. Co si budeme povídat, ti nejmenší špunti ve věku od 3 let běžící přes překážky s imitací dýchacího přístroje, mají prostě svoje kouzlo!

Dne 1.4.2023 jsme se zúčastnili prvního kola TFA LIGY SEVERU, které se konalo v Ústí nad Labem. Za náš sbor se závodu...

Zveřejnil(a) Sbor dobrovolných hasičů Lenešice dne Úterý 4. dubna 2023

TFA je zkratka anglických slov Toughest Firefighter Alive a v překladu znamená nejtvrdší hasič přežije. Jedná se o silový víceboj, který simuluje práci hasičů, a to včetně plné hasičské výstroje. Původní myšlenka vznikla v USA, kdy si hasiči z plánovaného testování nových plicních automatik udělali soutěž v plné polní.

Po roce 1996 se TFA díky pražským hasičům dostalo do Česka. Kluci se podívali na Světové hasičské hry v Kanadě, kde si soutěž poprvé vyzkoušeli na vlastní kůži. O čtyři roky později už společně s hasiči z Ostravy výrazně promluvili do pořadí na Světových hasičských hrách v Paříži.

Aktuálně patří hasiči z Čech ke světové špičce a každý rok přivážejí cenné kovy z mezinárodních soutěžích. Postavit kompletní dráhu o 4 úsecích není vůbec jednoduché, a tak vznikají různé kombinace silového víceboje, které spojuje především kompletní hasičská výstroj včetně dýchacího přístroje (většinou jako zátěž) a velice náročná trať složena z různých silových a vytrvalostních překážek.

Ahoj Všem, dneska proběhla soutěž ligy TFA v Ústí nad Labem. V dnešním Aprílovém počasí se na start postavilo přes 150...

Zveřejnil(a) SDH Božtěšice dne Sobota 1. dubna 2023

Ale zpět k sobotnímu 1. závodu TFA ligy SEVERU v Ústí nad Labem, který vyšel přesně na apríla a počasí podle toho opravdu vypadalo, sice nesněžilo jako minulý rok na první závodě, ale přeháňky se střídaly častěji než se měnily kategorie a teplo také moc nebylo. Přesto v Ústí změřilo své síly téměř 120 závodníků. Zájem byl tak veliký, že původní kapacita byla vyčerpána již 3 týdny před závodem a byla nakonec ještě navyšována. I v kategorii masters s aktivním dýchacím přístrojem se nakonec utkalo 19 závodníků včetně jedné odvážné ženy.

Tak nám začla sezóna TFA TFA liga Severu a já mám za sebou první závod.

Zveřejnil(a) Jakub Janda dne Pondělí 3. dubna 2023

Trať byla rozdělená do 2 úseků. První byl včetně dýchacího přístroje, kde závodníci museli zapojit dva proudy B na mašinu, poté zabalili hadice B a nabouchali údery 8(6)kg kladivem do hammer boxu, následoval velice specifický tunel, kterým museli 2x pronést těžký barel, na závěr úseku byl výběh do 2. patra a vytažení kola od auta. Druhý úsek byl bez DT, protože ho zakončoval přelez přes 3m bariéru, před kterým měli závodníci za úkol přesun 80 (60) kg figuríny a překulení těžké pneu. Vítěze pak určil součet obou časů.  Absolutně nejrychlejší čas napříč všech kategorií 03:16s  předvedla Eliška Vrbová, je třeba ale říci, že kategorie žen balila jen jednu hadici B a měla lehčí překážky. Z mužů napříč kategoriemi byl pak nejlepší její bratr Vrba Daniel, který navíc čas 03:34s předvedl v kategorii masters. Oba reprezentují SDH Cítoliby. V kategorii dorostenek byla nejlepší Dohnalová Adéla SDH Velichovky (Královehradecký kraj) a v kategorii dorostenců pak dominoval Viceník Jakub SDH Klapý, který do kategorii zrovna přešel a je mu teprve 15 let.

Jsem na tebe hrdý.prvni závody v TFA liga Severu . 7 místo krásné. Jsi opravdu bojovnice.💪🧑‍🚒🚒🧯

Zveřejnil(a) Libor Hanyk dne Pondělí 3. dubna 2023

TFA je vesměs individuální závodění, ale právě TFA liga SEVERU se snaží motivovat hasiče v Ústeckém kraji, aby se do závodů zapojilo co nejvíce závodníků a ti změřili své sily v kategorii hasičáren a drželi si tak fyzickou přípravu. V kategorii hasičáren jsou pak na konci série rozdány ty nejlepší ceny od partnerů série v čele s Ústeckým krajem. V prvním kole si vedli nejlépe hasiči z SDH Lenešice.

Kompletní výsledky závodu naleznete ZDE

Fotogalerie ze závodu pak  ZDE

Krátké video se připravuje...

Ostatní ligy startují také velice brzy:

07.04.2023 - TFA LIGA KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ 2023 startuje svůj druhý ročník závodem Miletínská troska

16.04.2023 - MORAVSKÁ LIGA TFA 2023 startuje závodem TFA PODOLÍ

13.05.2023 - Pražské a Středočeské ligy TFA startuje závodem MAPE CUP Českého ráje 2023

20.05.2023 - Zlínskou ligu železných hasičů startuje závodem TFA Guntramovice

Čeká nás ale také spoustu zajímavých individuálních závodů a jsme moc rádi, že větší množství organizátorů využilo již Pozarnisporty