V Pardubicích cvičili zásah u letecké nehody
Scénář byl blízko reálné katastrofě.

Dnes se na Letišti Pardubice odehrálo rozsáhlé takticko-prověřovací cvičení složek IZS. Simulovaný scénář počítal s nouzovým přistáním dopravního letadla Embraer 190 se 84 lidmi na palubě. Kvůli závadě na palivové soustavě došlo k požáru motoru a následně k pádu letounu do zastavěné části letiště. Letadlo mělo na palubě zhruba 6000 kg paliva, žádný nebezpečný náklad nepřeváželo.
Pád způsobil rozsáhlý požár a destrukci trupu, který se rozlomil a zůstal bez příďového i hlavního podvozku. Na místě se podle scénáře nacházelo větší množství zraněných i usmrcených osob, jak uvnitř trupu, tak v okolí místa dopadu.
Na místo byly okamžitě povolány jednotky druhého stupně požárního poplachu – profesionální hasiči z Pardubic, Holic a Chrudimi, vojenská jednotka Správy letiště Pardubice, podnikové jednotky Paramo a Synthesia a dobrovolné jednotky z Chrudimi, Heřmanova Městce, Choltic, Starého Hradiště a Srchu. Součinnost zajistila také Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, Policie ČR a vojenská policie.
Hasiči prováděli záchranu osob, hašení požáru vodou i pěnou a likvidaci rozlitého paliva. Zranění byli tříděni metodou START*), na místě působilo 34 figurantů. Zranění byla simulována v celé škále – od popálenin a zlomenin až po bezvědomí a smrtelná poranění. Pro lehce zraněné osoby byl přistaven evakuační autobus. Velitel zásahu rozdělil místo události na sektory pro efektivnější řízení sil a prostředků.
Cvičení mělo za cíl prověřit letištní pohotovostní plán, směrnice vojenské hasičské jednotky, informační tok a vyrozumění složek IZS, dojezdové časy, činnost velitelů i spolupráci jednotlivých subjektů na místě zásahu.
Za poslední tři roky byly v Pardubickém kraji evidovány čtyři letecké nehody (letadlo, kluzák, ultralight, vírník), žádná se však nestala přímo na letišti Pardubice. Tyto nehody si vyžádaly zranění pěti osob a jedno úmrtí.
*) Při cvičení byla využívána metoda třídění obětí START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění), která se používá pro třídění osob postižených mimořádnou událostí v případě většího počtu obětí (zpravidla nad 10 obětí), kdy je nedostatek zdravotnického personálu vzhledem k počtu obětí. Cílem je vždy stanovit prioritu transportu obětí na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče, kde je jim poskytována odborná zdravotnická péče zpravidla záchranáři zdravotnické záchranné služby.
Zdroj: HZS Pardubického kraje